Kim jesteśmy? / Wer sind wir? / Qui sommes nous ?

„Przeszłość, to jest dziś, tylko cokolwiek dalej,
Za kołami to wieś.
Nie jakieś coś , gdzieś, gdzie ludzie nigdy nie bywali”

(C.K. Norwid)

Collegium_Nowodworskie_1_1_P_3690_4

Inscenizacja historyczna na dziedzińcu szkoły.

iconPL Jesteśmy uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Jest ono najstarszą świecką szkołą w Polsce. W tym roku szkolnym obchodziliśmy 425-lecie istnienia naszego liceum. To, co w tej szkole urzeka i sprawia, że uczniowie do niej lgną to jej bogata tradycja. Nie jest łatwo dostać się do naszej szkoły, nauka w niej tez nie jest łatwa, ale dzięki temu możemy sięgać po nasze marzenia i jesteśmy pewni, że nasze wymarzone studia są w zasięgu naszych możliwości. Jesteśmy dumni z bycia uczniami tej instytucji, która wykształciła wiele wybitnych osobistości. Wpłynęły one na historię Polski, Europy, a nawet świata. Przykładem może być król Jan III Sobieski, który pokonał w roku 1863 Turków pod Wiedniem, zapobiegając ekspansji Islamu na całą Europę. Ogromny wkład w sztukę miał Jan Matejko, którego historyczne malarstwo miało na celu podnoszenie na duchu Polaków będących pod zaborami. Joseph Conrad, twórca m.in. „Jądra ciemności” i „Lorda Jima”, który pisał powieści w języku angielskim, urodził się w Polsce i również był absolwentem naszej szkoły.

iconFR Le I Lycée de Cracovie existe depuis plus de 420 ans. Il porte le nom de Bartlomiej Nowodworski, chevalier de l’ordre de Malte, né au XVI siècle, qui a travaillé pour les rois de Pologne et de France. Le roi polonais Jean Sobieski, le peintre Jan Matejko, l’écrivain Joseph Conrad ou le dramaturge Slawomir Mrozek étaient des élèves de notre école.

iconDEDas Gymnasium 1. von Krakau gibt es seit mehr als 420 Jahren. Es wurde nach Bartlomiej Nowodworski benannt, einem Ritter von Malta aus dem XVI Jahrhundert, der polnischen und französischen Königen gedient hat. Der polnische König Jean Sobieski, der Maler Jan Matejko, der Schriftsteller Joseph Conrad und der Dramaturg Slawomir Mrozek waren alle Schüler an unserer Schule.

Tekst:  I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie
Zdjęcia:  I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie na licencji Państwowego Archiwum Państwowego